به دنبال مقالات علمی پژوهشی معتبر و بروز هستید؟ پایگاه مقالات
وبلاگ ویراساینس
افزایش بازدید مقاله با سئو مقاله
افزایش بازدید مقاله با سئو مقاله

چگونه با سئو مقاله علمی پژوهشی‌تان، بازدید آن را افزایش دهید؟

افزایش بازدید مقاله مساله ی بیار مهمی‌است که پژوهشگران باید به آن توجه کنند. اگر قصد دارید مقاله ی علمی‌پژوهشی بنویسید و یا علاقه دارید بدانید نحوه تاثیر گذاری سئو در بالا رفتن بازدید مقاله شما به چه صورت است به شما پیشنهاد می‌کنم این مطلب را در مورد سئو مقاله را به هیچ وجه از دست ندهید.

سئو چیست؟

سئو برگرفته از عبارت Search Engine Optimization است که کلمات معادلی چون SEO یا بهینه سازی موتور جستجو دارد که همگی آنها به یک معنی می‌باشند و می‌توان آن را به صورت زیر تعریف نمود:
سئو (بهينه‌سازي موتور جستجو) به معناي انجام دادن مجموعه کار‌هایی که باعث می‌شود در نهایت مطلب یا در اینجا مقاله ی شما در رتبه ی بالاتری در نتایج جستجو نمایش داده شود.

 

با این تکنیک‌ها به سئو مقاله خود استحکام ببخشید:

با تکنیک‌های سئو مقاله، توجه درخور آن را تضمین کنید؛

آیا مقاله شما در میان میلیون‌ها مقاله دیگر دیده نشده و در نتیجه خوانده نشده است؟ اگر شما هم این تجربه را داشته‌اید، بدانید که تنها کسی نیستید که دچار این مشکل شده است. شاید باور نکنید خیلی از تحقیق‌های عالی و درجه یک به خاطر اینکه درست نمایه نشده‌اند و یا توسط نویسنده تبلیغ نشده‌اند، دیده نشده‌اند.

در نظرسنجی اخیر از ۴،۶۶۸ محقق، ۹۵ درصد از آنها گفتند که اطلاعات مورد نیاز مقاله خود  با جستجو در سرویس‌های جستجوی مقالات مانند ویراساینس شروع می‌کنند.  اما چطور می‌توانید مقاله خود را به صدر لیست نتایج جستجو برسانید؟ آیا درباره ارتقا رتبه‌بندی در موتور جستجو چیزی شنیده‌اید؟

مطابقت دادن مقاله با اصول سئو، زمان زیادی از شما نمی‌گیرد، ولی این کار را قبل از اینکه مقاله خودتان  را برای مجلات ارسال کنید باید انجام دهید. چند نکته کلیدی که در شروع کار سئو مقاله به شما کمک می‌کند در اینجا لیست شده‌اند:

شش نکته کلیدی:

۱- کلمات کلیدی مقاله را با زیرکی انتخاب کنید؛
۲- عنوانی کوتاه و منحصر بفرد انتخاب کنید؛
۳- کلمات کلیدی را در چکیده و همچنین در کل مقاله تکرار کنید؛
۴- همه موارد لازم را ذکر کنید؛
۵- از زیر عنوان بهره ببرید؛
۶- تا جای ممکن از لینک‌ها استفاده کنید؛

SEO چیست و چگونه کار می‌کند؟

موتورهای جستجوگر مقاله شما را اسکن و عبارت‌ها و کلمات کلیدی را در آن جستجو می‌کنند و آن‌ها را در این قسمت‌ها پیدا می‌کنند:

۱-عنوان و زیرنویس
۲-قسمت کلمات کلیدی
۳-چکیده
۴-فرا داده‌ها
۵-توضیحات تصویر و ویدئو

شما با تقویت و بهینه سازی SEO شانس بیشتری برای به نمایش گذاشتن مقاله خود در مطالب مرتبط و موتورهای جستجوگر دارید.

آیا می‌دانید که شما می‌توانید با بهینه سازی مقاله خود را برای کمک به موتورهای جستجو بهینه کنید؟ این فرایند بهینه سازی موتور جستجو (SEO) نامیده می‌شود. به همین سادگی، هرچه اصول SEO در مقاله شما بیشتر رعایت شده باشد، شانس پیدا کردن مقاله شما توسط بقیه بیشتر است. تمام کار SEO این است که پیدا کردن مقاله شما را آسان‌تر کند و تبع آن مقاله شما خواننده بیشتر پیدا کند.

امروزه در فضای تولید محتوای ایران به کارگیری اصول SEO برای تولید محتوا، سئو گفته می‌شود، از این‌رو، سئو مقاله عبارت مناسبی است برای کاری است که شما باید برای افزابش خواننده مقاله با استفاده از نکات آموزشی این مقاله انجام دهید.

همچنین بخوانید:

۶ کاری که قبل از نگارش پیش نویس مقاله باید انجام دهید.

 

نکاتی متحیر کننده درباره سئو مقاله و جذب بازدیدکننده از گوگل:

۱- کلمات کلیدی خود را با دقت انتخاب کنید…

چه کسی می‌خواهد مقاله شما را بخواند؟ خودتان را جای او بگذارید: اگر کسی بخواهد مقاله شما را پیدا کند چه کلماتی را باید جستجو کند؟ یک سری اصطلاحات و عبارات مرتبط را بنویسید و سپس آن‌ها را در موتور جستجوگر مانند گوگل جستجو کنید، ببینید چه نتایجی در صدر این لیست جستجو قرار گرفته‌اند. این نتایج را ببینید و متوجه شوید که پروسه جستجو چگونه بوده‌است، و موتور جستجوگر چه مواردی را اسکن کرده و بیشتر مورد توجه قرار داده‌ است. حذف، تغییر و اضافه کردن کلمات و عبارات تا زمانی که لیست ایده‌آل خود را پیدا نکردید ادامه دهید.

۲- عنوان خود را کوتاه کنید و از کلمات کلیدی در آن استفاده کنید…

عنوان بهترین قسمت مقاله برای اعمال اصول SEO است، پس با عنوان شروع کنید. بدون توجه به اینکه موتورهای جستجوگر و اینکه چه کار می‌کنند، یک عنوان جذاب و مرتبط در هر پلتفرمی‌می‌تواند خوانند را جذب کند. مقاله شما درباره چیست؟ می‌خواهید خوانندگان چه چیزی در مورد مقاله شما بدانند؟ مهم‌ترین و جذاب‌ترین یافته مقاله شما چیست؟ و مهمترین کلمات کلیدی مقاله شما چیست؟ تا جای ممکن جواب سوالات بالا را در انتخاب عنوان به کار ببرید. در انتخاب عنوان به هیچ‌وجه مرموز نباشید. عنوان سرراستی انتخاب کنید که خواننده با خواندن آن محتوای مقاله را تا حدودی متوجه شود و نیازی به حدس زدن نداشته باشد. اینکه فکر کنید با یک عنوان مرموز و چندپهلو، خواننده برای کنجکاوی سراغ محتوای مقاله می‌رود سخت در اشتباهید، کسی چنین وقتی ندارد.

 

۳- کلمات کلیدی را در انتها و در کل مقاله تکرار کنید…

تنوع خیلی زیاد کلمات در مقاله برای موتورهای جستجو جذابیتی ندارد؛ مقالات جذاب برای آن‌ها، مقالات هماهنگ و منسجم هستند. اطمینان پیدا کنید کلمات کلیدی به اندازه کافی به عنوان نشانه‌ در تمام مقاله استفاده شده باشند، این کلمات نشانه‌های این هستند که مقاله شما در مورد چه چیزی است. فقط احتیاط کنید استفاده از این کلمات در مقاله حالت غیرطبیعی پیدا نکند. کلمات کلیدی از موثرترین عوامل بالا بردن بازدید مقاله شما هستند و احتمال نمایش مقاله شما را در جستجو مربوط به هر اصطلاح افزایش می‌دهند. اما مراقب باشید و از تکرار بیهوده کلمات کلیدی اجتناب کنید.

۴- برای افزایش بازدید مقاله همه چیز را بنویسید…

تصاویر زیبا و با کیفیت و نمودارهای جذاب و آموزنده در مقاله شما با عناوین مناسب ارزشمندتر می‌شود. عناوین اشکال و جداول را توصیفی و شفاف بنویسید. موتورهای جستجو عناوین و فراداده را به صورت جداگانه اسکن می‌کنند. هم‌چنین به یاد داشته باشید در مورد اینکه چطور فایل‌های مقاله را نام‌گذاری می‌کنید و چگونه برچسب‌گذاری می‌کنید خوب فکر کنید.

 

۵- استفاده از زیرمجموعه‌ها…

زیر عناوین می‌توانند کمک کنند که مقاله برای خواننده پیچیده نشوند و از گنگی بیرون بیاید، همچنین اگر درست به کار برده شود کمک می‌کنند خوانندگان بالقوه جذب مقاله شما شوند. زیرعناوین را مانند عنوان ساده و صریح انتخاب کنید و تا جای ممکن آن‌‎ها را مرتبط با کلمات کلیدی انتخاب کنید.

 

۶- تمامی‌پیوندها را به صورت لینک در بیاورید…

پیوندهای به بیرون و پیوندهایی که دیگر مقالات به آن داده‌اند به تقویت رتبه بندی آنها کمک می‌کنند. زمان نوشتن مقاله به غنی‌تر کردن مقاله از نظر این لینک‌ها فکر کنید، لینک به وبسایت‌ها و بانک‌های اطلاعاتی مورد استفاده ایده خوبی است. بعد از انتشار مقاله هم‌چنان می‌توانید به افزایش رتبه آن کمک کنید. با لینک به مقاله از مراجع دیگر مانند شبکه‌های اجتماعی خودتان، وبلاگ‌ها، سایت‌های خبری، صفحات شخصی و دانشگاهی می‌توانید این کار را انجام دهید. این تکنیک را در تلاشتان برای افزایش توجه‌ها به مقاله خود مدنظر داشته باشید.

منبع:

آکادمی‌Elsevier

همچنین بخوانید:

چگونه درجه اعتبار مقالات علمی‌را تشخیص دهیم

جستجوی هوشمند

ساده تر از همیشه به مقالات علمی پژوهشی دسترسی داشته باشد

ابزاری کاربردی برای جستجو و مطالعه ی مقالات علمی پژوهشی فارسی و انگلیسی

محمد امیررحمانی

محقق. اینجا هستم تا همه با هم رشد کنیم، چون به نظرم اینطوری همه می‌تونیم شادتر و موفق‌تر باشیم.

1 نظر

  • خیلی ممنون. خیلی عالی بود. بعضی از مقالات فقط به خاطر اینکه خوب سئو شده هیمشه بهش رفرنس داده میشه و جزو مقالات داغ میشه!

ویراساینس را دنبال کنید