به دنبال مقالات علمی پژوهشی معتبر و بروز هستید؟ پایگاه مقالات
وبلاگ ویراساینس
مقاله ISI
مقاله ISI

مقاله ISI : از کجا بفهمیم یک مقاله یا ژورنال ISI است؟

مقاله ISI چه تفاوتی با مقالات دیگر دارد؟ چه چیز‌هایی در مورد مقاله ISI  باید بدانیم؟ مقاله ISI با ژورنال ISI  چه تفاوت‌هایی دارد؟ همه سوال‌هایی هستند که دانشجویان در ابتدای پژوهش با آنها روبرو می‌شوند  در این مطلب به آنها پاسخ می‌دهیم.

   ISI مخفف عبارت Institute for Scientific Information   است که در سال ۱۹۶۰ توسط شخصی به نام یوجین گارفیلد تاسیس شد. بعدها در سال ۱۹۹۲ توسط مؤسسه‌ی تامسون خریداری شد و هم‌اکنون با نام Thomson Scientific شناخته می‌شود.

 

منبع اطلاعات ISI مرکزی جامع برای طبقه بندی و پوشش دادن مهمترین مجلات علمی‌منتشره در دنیا برای تبادل اطلاعات میان پژوهشگران مختلف است. تعداد مجلات ISI ثابت نیست و یک مجله ممکن است در یک زمان از مجلات ISI محسوب شود اما به دلایل مختلف مثل کاهش بار علمی‌بعداً از لیست مجلات ISI کنار گذاشته شود. در حال حاضر بیش از ۱۶۰۰۰ مجله در لیست ISI قرار دارند. هر ساله ۲۰۰۰ مجله جدید مورد ارزیابی قرار می‌گیرد و حدود ده درصد آن‌ها به لیست ISI اضافه می‌شوند.

ISI سالانه گزارشی را تحت عنوان گزارش استنادی مجلات علمی‌که به مخفف جِی‌سی‌آر ( Journal Citation Report )  معروف است ارائه می‌کند که در آن، مجلات نمایه ‌شده در بانک اطلاعاتی خود را بر اساس شاخصی با عنوان ضریب تأثیر گذاری یا Impact Factor رتبه‌بندی می‌کند. در حال حاضر ضریب تأثیرگذاری یکی از شاخص‌های اصلی برای اعتبار علمی‌مجلات علمی‌محسوب می‌شود.

از کجا بفهمیم یک مقاله در مؤسسهISI چاپ شده است؟

  • اسم مجله‌ای را که مقاله در آن چاپ شده است، در سایت تامسون رویترز جستجو می‌کنیم.

در سایت تامسون رویترز عنوان ژورنال‌های ISI که نمایه شده‌اند وجود دارد، شما می‌توانید با جستجوی اسم ژورنال آن را پیدا کنید. با پیدا کردن ژورنال مورد نظرتان، جزئیات ژورنال نیز قابل مشاهده است. شما می‌توانید با پیدا کردن شماره و نسخه‌ی ژورنال مورد نظر از صحت و سقم و اعتبار مقاله‌ی چاپ شده در آن آگاه شوید.

  • از طریق شاپا

شاپا یا شماره‌ی استاندارد بین المللی پیایندها  ( International Standard Serial Number ) یا ISSN   شماره‌ی هشت رقمی‌منحصربه‌فردی است که برای مشخص کردن یک نشریه دوره‌ای چاپی یا الکترونیکی به کار می‌رود. این استاندارد توسط سازمان بین‌المللی استانداردسازی تحت نام ایزو ۳۲۹۷ در سال ۱۹۷۵ تبیین شده است.

 لیست تمامی‌ژورنال‌های  ISI همواره از طریق لینک زیر در دسترس شماست.

مشاهده ی ژورنال‌های ISI

در ادامه شاخص‌های ارزیابی ژورنال‌های علمی‌را به شما معرفی می‌کنیم.

ضریب تأثیر یا Impact factor چیست؟

 این عامل همه ساله بر مبنای تعداد ارجاعات به هر یک از مجلات علمی‌توسط مؤسسه ISI  محاسبه می‌شود. همانطور که ذکر شد این فاکتور ثابت نیست و هر ساله تغییر می‌یابد. نتیجه این تعداد ارجاعات در گزارشات ارجاع مجله یا Journal Citation Reports منتشر می‌شود. این ضریب نه برای مقاله یا نویسنده بلکه برای مجله محاسبه می‌شود. فرضاً اگر در سال ۸۴ جمعاً ۴۰ ارجاع به یک مجله صورت گرفته باشد و این مجله ۵۰ مقاله  در آن چاپ شده باشد ضریب ارجاع آن مجله٬ از تقسیم ۴۰ بر ۵۰ به دست می‌آید که ۰٫۸ است. یعنی به طور متوسط٬ هر مقاله آن نشریه ۰٫۸ مرتبه مورد استناد مقالات دیگر قرار گرفته است. محاسبه بر مبنای یک دوره سه ساله صورت می‌گیرد. به طور مثال، منظور از یک مقاله ISI با ضریب تأثیر ۳٫۵ این است که در یک مجله با ضریب تأثیر ۳٫۵ چاپ شده است.

دلیل اهمیت بالای مقاله ISI چیست؟

  • ارائه‌ مقاله‌ ISI در سطوح بین المللی

از آن‌جا که نوشتن مقاله‌ی ISI نتیجه‌ی تحقیقات علمی‌است بدیهی است که فرد تمایل دارد این نتایج را در سطح بین المللی منتشر کند. از طرف دیگر مقالات ISI  تقریباً از نظر تمامی‌دانشگاه‌ها و نهادهای علمی‌دنیا معتبر شناخته می‌شوند. به همین خاطر اگر فردی قصد کار یا ادامه‌ی تحصیل در کشور دیگری را داشته باشد نگارش مقاله‌ی ISI که مطابق با معیارهای استاندارد بین المللی است گزینه‌ی خوبی است. چرا که ISI یکی از معیارهای سنجش سطح علمی‌نویسندگان و مجلات علمی‌است.

  • امتیاز بالای آن در اکثریت دانشگاه‌های دنیا و همچنین ایران

در اکثریت دانشگاه‌های دنیا پذیرش دانشجویان و ادامه‌ی تحصیل مقطع دکتری  نیازمند مقاله‌یISI  است و ایران هم از این قاعده مستثنی نیست.

  • اعتبار علمی‌بالای مقاله ISI

اعتبار علمی‌این مقالات بالا است چرا که توسط خبره‌ترین داورها و دانشمندان همان رشته بررسی می‌شوند. اعتبار هر مجله سالیانه توسط خود مؤسسه سنجیده می‌شود و هر سال تعداد زیادی از مجلات به دلیل کاهش بار علمی‌ممکن است از لیست ISI خارج می‌شوند.

همچنین بخوانید:

چگونه یک مقاله علمی‌پژوهشی بنویسیم؟

۶ کاری که قبل از نگارش مقاله باید انجام دهید؟

 

جستجوی هوشمند

ساده تر از همیشه به مقالات علمی پژوهشی دسترسی داشته باشد

ابزاری کاربردی برای جستجو و مطالعه ی مقالات علمی پژوهشی فارسی و انگلیسی

مدیریت وب سایت

یک ویراساینسی هستم که پرانرژی برای بهتر شدن و بهتر کردن تلاش می کنم معتقدم همیشه برای متوقف شدن زوده و باید حرکت کرد چون برایند حرکت تک تک ماست که می تونه دنیا رو جای بهتری برای زندگی بکنه.

2 نظر

  • خیلی جالبه… ممنونم به خاطر این همه تلاشتون… خداییش من دارم لذت می برم، به یاری خدا و تلاش های وقفه ناپذیر شما و شخصیت های علمی کشور حتماً از لحاظ علمی رتبه یک دنیا خواهیم شد.

ویراساینس را دنبال کنید