به دنبال مقالات علمی پژوهشی معتبر و بروز هستید؟ پایگاه مقالات
وبلاگ ویراساینس
نوشتن مقاله
نوشتن مقاله

نوشتن مقاله : چگونه یک مقاله علمی پژوهشی بنویسیم؟

نوشتن مقاله علمی‌پژوهشی : اگر دانشجو هستید و قصد دارید مقاله ی علمی‌پژوهشی بنویسید و یا از دانشگاه فارغ التحصیل شده اید و قصد ادامه‌ی تحصیل و یا ارتقای سطح رزومه ی علمی‌خودتان را دارید مطالعه ای این مطلب شما را برای شروع راهنمایی میکند.

پروسه‌ی نوشتن مقاله زمانبر و تا حدودی دشوار است  امّا دیدن اسم شما بر روی فایل نهایی چاپ شده مسلماً پاداش خوبی  برای تلاش‌ شما می‌تواند باشد.در این مقاله روش نوشتن مقاله از ابتدا تا زمان چاپ آن را قدم به قدم برای شما توضیح می‌دهم.

اولین قدم : انتخاب مجله‌ی مناسب

اگر قصد نوشتن مقاله ‌را  ISI  دارید که در یکی از ژورنال‌های  ISI چاپ شود به شما توصیه می‌کنم حتما  مقاله ی در مورد مقاله ی ISI چه چیزهایی باید بدانیم؟ را مطالعه کنید.

ژورنالی که برای چاپ مقاله ISI تان انتخاب می‌کنید باید بالاترین ایمپکت فاکتور (Impact Factor ) را داشته باشد زیرا این ژورنال‌ها توسط نویسندگان و دانشمندان متخصص و مهم خوانده می‌شوند و ارجاعات به مقاله‌ی شما از طرف آنها بر اعتبار مقاله‌تان اضافه می‌کند.

از طرفی باید ژورنالی را انتخاب کنید که موضوع مورد نظر پژوهش شما در حیطه‌ی موضوعی آن ژورنال باشد. برای این کار لازم است که به سایت این ژورنال‌ها سر بزنید و بررسی کنید در چه حیطه‌ای فعالیت می‌کنند  در بخش ژورنال‌های ویراساینس ژورنال‌های مربوط به رشته خودتان را می‌توانید  مشاهده کنید و از میان آنها ژورنال مورد نظرتان را پیدا کنید، باید بدانید  آیا ژورنال مورد نظرتان فقط مقاله‌های پژوهشی چاپ می‌کند یا مقاله‌ی ترویجی را  هم چاپ می‌کند.  آیا این ژورنال اوپن اکسس (Open Access) هست یا خیر ؟  چقدر طول می‌کشد تا ژورنال مورد نظر شما مقاله‌ی علمی‌پژوهشی  شما را چاپ کند؟ پاسخ به این سوالها به شما کمک می‌کند که ژورنال مناسبی را برای چاپ مقاله علمی‌پژوهشی تان برگزینید.

 
جستجو در مقالات علمی‌پژوهشی تمامی‌رشته‌ها
 

نوشتن مقاله احتیاج به زمان دارد!

نوشتن مقاله زمان‌بر است، اگر می‌خواهید کار با کیفیت و ماندگاری بنویسید و واقعاً رزومه‌ی شما را با ارزش کند باید زمان قابل توجهی را به نوشتن مقاله ی علمی‌پژوهشی اختصاص دهید.

برای این کار لازم است  که یک بخش را تمام کنید و سپس دوباره یا چند باره بررسی کنید. برای مثال زمانی که مقدمه را می‌نوسید سعی کنید ابتدا آن را کامل کنید و سپس  چند بار آن را مطالعه اصلاح کنید.

نوشتن مقاله فرمول دارد!

بسیاری از مقالات ISI از الگوی زیر پیروی می‌کنند.

مقدمه و ضرورت موضوع : در این بخش شما دلایل و ضرورت پژوهش را بیان می‌کنید. این‌ها  نکاتی هستند که  قبل از نوشتن مقاله باید مشخص کنید در این زمینه مقاله ی ۶ کاری که قبل از نگارش مقاله باید انجام دهید؟ اطلاعات مفیدی ارائه داده است.

اهداف : در این بخش شما باید اهداف و فرضیه‌های خود را که قصد آزمایش و بررسی آن‌ها  را دارید بیان کنید.

مطالعه و مرور مقالههای قبلی : بررسی مقالههای علمی‌پژوهشی یا تدریجی که در گذشته نوشته شده اند  می‌تواند  بر سیر منطقی و اقناع خواننده تأثیر گذار باشد  و اینکه قبلاً در این حوزه چه پژوهش‌هایی صورت گرفته است  باعث تسلط نسبی خواننده بر موضوع شما می‌شود.
برای این کار یکی از ابزار‌های خوب جستجوی هوشمند ویراساینس است که هر روز آپدیت می‌شود و به شما این امکان را می‌دهد که در میان بیش از  ۴ میلیون مقاله ی علمی‌پژوهشی فارسی و انگلیسی جستجو کنید و مقالات مرتبط با موضوع پژوهشتان را  مطالعه کنید.

روش شناسی تحقیق : در این جا شما شرح مختصری از روش پژوهش خودتان را بازگو میکنید.

نتایج : دراین‌جا باید نتایح کار خودتان را بیان کنید. اگر داده جمع آوری کرده‌اید باید در این‌جا جداول و نمودار‌های خیلی واضحی از این داده‌ها را بیاورید درواقع این بخش با نتیجه گیری تفاوت دارد و بیشتر از داده‌ها تشکیل می‌شود.

بحث : این بخش دشوار‌ترین بخش مقاله‌است. دراین‌جا باید نحوه‌ی پیاده‌سازی تحقیق و کاربرد آن را بیان کنید و اینکه چه فایده‌ای برای تحقیقات و افراد دیگر دارد را مطرح کنید.

نتیجه گیری : در این بخش باید خلاصه‌ی کاری را که کرده‌اید را بنویسید.

منابع : لیست منابع و مقالاتی  که استفاده کرده اید را به ترتیب حروف الفبا درج می‌کنید. ترجیحاً کتاب، مقاله و پایان‌نامه را هر کدام در دسته‌ی خودشان طبقه‌بندی کنید.

نمودار و اعداد ارقام : اعداد و ارقام باید در فونت سیاه و سفید باشند چون اکٍر ژورنال‌ها سیاه و سفید هستند یا بابت چاپ رنگی از شما هزینه ای دریافت می‌کنند.

سبک نگارش : سبک نگارش چیزی است که احتیاج به زمان دارد تا به پختگی برسد. برای این بخش می‌توانید از استاد راهنما با توجه به تجربه ای که دارند کمک بخواهید.

در لیست زیر تعدادی از نکات در مورد نگارش آورده شده اند:

  • اگر مجله‌ی خاصی را انتخاب کردید  لازم است که راهنمای نویسندگان را مطالعه کنید.
  • لازمه رفرنس‌ها را به صورت صحیح و استاندارد بنویسید.
  • همیشه صریح باشید و از ابهام‌گویی بپرهیزید و نمودار و ارقام و اعداد را خیلی واضح توضیح دهید.
  • دقت کنین که جمله‌های مجهول و غیر مجهول رو به جای همدیگه به کار نبرین. گاهی اوقات از اعتبار مقالاتون کم میکنه.
  • سعی کنید از علائم اختصاری کمتر استفاده کنید چرا که پیگیری مطلب را برای خواننده کمی‌دشوار می‌کند. مگر اینکه استفاده از آنها خیلی رایج باشد  که با تقریب خاصی قشر خواننده از آنها اطلاع داشته باشند.

نوشتن چکیده : به گفته‌ی بسیاری از پژوهشگران چکیده مهم‌ترین بخش مقاله‌است. چکیده را در مرحله آخر بنویسید، زمانی که دید و تصویر واضحی از محتوای مقاله دارید راحت تر می‌توانید چکیده ی آن را بنویسید. معمولاً چکیده بین ۲۰۰ تا ۳۰۰ کلمه‌است.

 چکیده باید با جمله‌ای واضح در مورد هدف شما از نوشتن مقاله آغاز گردد  و خواننده را به خواندن مقاله ی شما ترغیب کنند. در چکیده بایستی به صورت مختصر اهدافتان از تحقیق و کاری که کرده‌اید به همراه نتایجی  که به دست آورده اید  بیان شود.

همچنین بخوانید:

۶ کاری که قبل از نگارش مقاله باید انجام دهید؟

در مورد مقاله ی ISI چه چیزهایی باید بدانیم؟

 

جستجوی هوشمند

ساده تر از همیشه به مقالات علمی پژوهشی دسترسی داشته باشد

ابزاری کاربردی برای جستجو و مطالعه ی مقالات علمی پژوهشی فارسی و انگلیسی

مدیریت وب سایت

یک ویراساینسی هستم که پرانرژی برای بهتر شدن و بهتر کردن تلاش می کنم معتقدم همیشه برای متوقف شدن زوده و باید حرکت کرد چون برایند حرکت تک تک ماست که می تونه دنیا رو جای بهتری برای زندگی بکنه.

اضافه کردن نظر

ویراساینس را دنبال کنید