به دنبال مقالات علمی پژوهشی معتبر و بروز هستید؟ پایگاه مقالات
وبلاگ ویراساینس
پایان نامه
چگونه می توانیم به متن کامل پایان نامه ها دسترسی پیدا کنیم؟

پایان نامه : چگونه می توانیم به متن کامل پایان نامه ها دسترسی پیدا کنیم؟

در این مقاله تجربه ی چند ساله ی مواجهه با سوال دانشجویان را برای دسترسی به متن کامل پایان نامه‌ها  پاسخ می‌دهم.

پایان نامه یک سند علمی‌است که حق انتشار دارد و حق انتشار آن متعلق به نویسنده آن (دانشجوی تحصیلات تکمیلی)، استاد راهنمای مربوطه و دانشگاهی که پایان نامه در آن دفاع شده می‌باشد
از این رو دانلود و دسترسی به متن کامل آن از راه‌هایی غیر از خود دانشجو ، استاد راهنما و دانشگاه مربوطه، غیر قانونی می‌باشند.
شاید شما هم مثل من به این فکر کنید که ماحصل تحصیل یک پژوهشگر در سالیان تحصیلش به یک سند علمی‌منتهی می‌شود که در نهایت کسی نمی‌تواند به آن دسترسی پیدا کند.
بله درست است و دلیل این محدودیت جلوگیری از کپی برداری پایان نامه‌ها اعلام شده است که البته منتقدانی هم دارد.

با همه ی این مشکلات برای دسترسی به متن کامل پایان نامه‌ها چه کاری می‌توان انجام داد؟

برای دسترسی به متن کامل پایان نامه‌ها چند راه وجود دارد که در ادامه به آنها اشاره می‌کنم.

 • درخواست متن کامل پایان نامه از استاد راهنمای مربوطه

از کسانی که به متن کامل پایان نامه دسترسی دارند استاد راهنمای پایان نامه اولین مورد است که به آن می‌پردازم . استاد راهنما کسی است که هیات علمی‌یک دانشگاه است یا در گذشته هیات علمی‌یک دانشگاه بوده است به همین جهت دسترسی به اطلاعات تماس آن از طریق سایت دانشگاه مربوطه امکان پذیر است.

کاری که شما به عنوان کسی که نیاز به دسترسی به متن کامل پایان نامه دارید باید انجام دهید این است که اطلاعات استاد راهنما و دانشگاه مربوطه را از وبسایت ویراساینس یادداشت کنید و از این طریق وارد سایت دانشگاه مربوطه شوید و از بخش هیات علمی‌ها اطلاعات تماس استاد راهنمای مربوطه را پیدا کنید.

سپس با ایشان از طریق ایمیل و یا تماس با دفتر ایشان در دانشگاه درخواست کنید که منبع مورد نیازتان را در اختیارتان بگذارند.

به شما توصیه می‌کنم که اگر هنوز دانشجو هستید از طریق استاد راهنمای خودتان این درخواست را مطرح کنید زیرا اساتید با هم راحت تر ارتباط برقرار می‌کنند.

توصیه ی دیگر اینکه حتما دلیل دسترسی خودتان را به متن پایان نامه مطرح کنید و اگر به تمام صفحات آن نیاز ندارید مشخص کنید که چه بخشی از آن را نیاز دارید و  دلیل این کار این است که تعداد صفحات محدود معمولا راحت تر در اختیار شما قرار می‌گیرد.

شما از طریق سایت ویراساینس می‌توانید به فهرست تعدادی از پایان نامه‌ها دسترسی پیدا کنید.

 
جستجو در مقالات علمی‌پژوهشی تمامی‌رشته‌ها
 
 • مراجعه ی حضوری به دانشگاه مربوطه

راه حل دوم برای حل این مشکل مراجعه ی حضوری شما یا نماینده ی شما به دانشگاه مربوط به پایان نامه می‌باشد.

همیشه یک نسخه ی چاپی و دیجیتال از پایان نامه دانشجو در کتابخانه ی دانشگاه یا دانشکده ی مربوطه موجود می‌باشد. با مراجعه ی حضوری به دانشگاه می‌توانید به متن کامل آن‌ها دسترسی پیدا کنید.

این روش در صورتی که دانشگاه مربوطه در شهر محل سکونت شما باشد راحت ترین راه مس باشد.

 

 • دانلود پایان نامه از طریق سایت ایران داک

پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران (ایرانداک) کانون پژوهش‌ و‌ آموزش در علوم و فناوری اطلاعات ، مدیریت دانش ، و پشتیبانی از سیاست گذاری علم و فناوری است.

با مراجعه به سایت گنج ایران داک   می‌توانید به متن کامل تعدادی از پایان نامه‌ها که معمولا کمی‌قدیمی‌تر هستند به تعداد محدود، دسترسی پیدا کنید اگر منبع مورد نظرتان را در این میان یافتید خوشحال باشید چون خیلی خوش شانس هستید زیرا تعداد این منابع‌ها که توسط ایران داک ارائه می‌شوند خیلی محدود است.

 

 • مراجعه ی حضوری به ساختمان ایران داک

ساختمان ایران داک واقع در تهران  تقاطع خیابان فلسطین و خیابان انقلاب می‌باشد شما با مراجعه ی حضوری به پایگاه ایران داک می‌توانید در حد مطالعه و یادداشت برداری (تصویر برداری و چاپ ممنوع است) و با هزینه ی کم به متن کامل تعداد زیادی از پایان نامه‌ها دسترسی داشته باشید.

 

 • دسترسی به متن کامل مقالات مربوط به موضوع پایان نامه

همانطور که می‌دانید از اکثر پایان نامه‌ها حداقل یک مقاله علمی‌پژوهشی مستخرج و در ژورنال‌های معتبر داخلی و خارجی چاپ می‌شود. بنابراین شما به راحتی می‌توانید از طریق جستجوی هوشمند ویراساینس  عبارت و مفهوم مورد نظرتان را جستجو کنید و مقالات مربوط به آن را که همه ی آنها متن کامل دارند دانلود و مطالعه کنید.

 

امیدوارم که در این مطلب توانسته باشم به شما در پیشبرد پژوهشتان کمک کنم  بی صبرانه منتظر خواندن دیدگاه‌های شما هستم.

همچنین بخوانید:

چگونه یک مقاله علمی‌پژوهشی بنویسیم؟

 

جستجوی هوشمند

ساده تر از همیشه به مقالات علمی پژوهشی دسترسی داشته باشد

ابزاری کاربردی برای جستجو و مطالعه ی مقالات علمی پژوهشی فارسی و انگلیسی

مدیریت وب سایت

یک ویراساینسی هستم که پرانرژی برای بهتر شدن و بهتر کردن تلاش می کنم معتقدم همیشه برای متوقف شدن زوده و باید حرکت کرد چون برایند حرکت تک تک ماست که می تونه دنیا رو جای بهتری برای زندگی بکنه.

4 نظر

 • با سلام من تازه عضو شده ام ببینم چطور میتونم معادلات مربوط به انواع بیماریهای را برای تحقیقات بعدی بدست آورم

  • شما عبارت مورد نظرتون رو در بخش جستجوی علمی وارد کنید.
   موتور جستجوی ما در میان ۴ میلیون مقاله‌ی فارسی و انگلیسی دنبال اون می گرده و شما هر کدوم رو که بخواهید می‌تونید دانلود و مطالعه کنید.
   سعی کنید عبارتتون رو هم فارسی و هم انگلیسی جستجو کنید که هم به مقالات داخلی و خارجی دسترسی داشته باشید.

 • سلام.این روش دریافت پایان نامه مشکل می باشد بنده این مسیر را خو.دم طی کرده ام :۱-اساتید به ایمیل درخواستی و یا تلفن ها جواب نمی دهند ۲-در دانشکده ها به هیچ وجه اجازه خروج پایان نامه از کتابخانه ها رو نمی دهند فقط اجازه داری در دانشکده مرتبط اگر تو را بشناسند یا نامه کتبی معرفی داشته باشی بنشینی در کتابخانه و مطالعه کنی پایان نامه را .
  ۳-ایاران داک هم یک فرآیند طوالانی رفت و برگشت دارد که وقت گیر است وگاهی به نتیجه نمیرسد.خواهشمند است مثل بعضی سایتها لینک مستقیم برای دریافت پایان نامه ها فعال کنید مثل دریافت مقاله ها در سایت خودتان

  • سلام امکان گذاشتن لینک دانلود وجود ندارد چون طبق قانون وزات علوم انتشار پابان نامه ممنوع است . متاسفانه شرایط برای دسترسی به پایان نامه واقعا دشوار است اما اخیرا ایران داک روند مثبتی رو در این زمینه طی میکنه و من به حل مشکل دسترسی به پایان نامه ها امید وارم.

ویراساینس را دنبال کنید